2010. július 30.

Blaise Pascal gondolatai



Blaise Pascal gondolatai

"Ha szeretünk, magunkat is másnak látjuk." "A kedves szavak nem kerülnek sokba… Mégis sokat érnek."

"Isten ismerete, a magunk nyomorúságának ismerete nélkül kevélységet szül. Nyomorúságunk ismerete Istené nélkül viszont kétségbeesést. Jézus Krisztus ismerete e kettő között foglal helyet, mert egyaránt megtaláljuk benne Istent és a mi nyomorúságunkat."

"Ahogy a hideg szavak fagyossá teszik az embereket, a forró szavak megperzselik, a keserű szavak elkeserítik, a dühödt szavak feldühítik õket. A kedves szavaknak is megvan a maguk lelki hatása. S milyen nagyszerű hatás ez! Megnyugtatják, lecsillapítják és megvigasztalják a hallgató felet."

"A szerelemben a legnagyobb bölcsesség, hogy tudjunk várni."

"Szeretnétek, hogy jót gondoljanak rólatok az emberek? Ne mondjatok jót magatokról."

"Meg kell ismernünk önmagunkat: még ha nem segít is hozzá bennünket az igazság megtalálásához, legalább arra jó, hogy rendet teremtsünk az életünkben, márpedig ennél nincsen helyesebb dolog."

"Szépség és valóság, erre van szükség; de a szépséget is a valóból kell merítenünk."

"Nádszál az ember, semmi több, a természet leggyengébbike. (...) Nem kell az egész világmindenségnek összefognia ellene, hogy összezúzza: egy kis pára, egyetlen csepp víz elegendő hozzá, hogy megölje. De gondolkodó nádszál. Még ha eltaposná is a mindenség, akkor is nemesebb lenne, mint a gyilkosa, mert ő tudja, hogy meghal; a mindenség azonban nem is sejti, hogy mennyivel erősebb nála".

2010. július 28.

A madár dala ...

A tanítványok mindent tudni akartak Istenről, s ezért állandóan kérdésekkel halmozták el a Mestert. Ő ezt mondta: - Isten az Ismeretlen és a Megismerhetetlen.
Mindaz, amit Róla állítunk, a kérdéseitekre adott Összes válasz csak a valóság elferdítése. A tanítványok nem értették: - Akkor miért beszélnek Róla egyáltalán? - Miért dalol a madár? - kérdezett vissza a Mester.
A madár nem azért dalol, mert valami mondandója van. Azért dalol, mert dala van. A tudós azért beszél, hogy megértsük a szavait. A Mester szavai nem azért hangzanak el, hogy meg- értsük.
Azokra úgy kell figyelnünk, mint a fák közt zúgó szélre, a folyó csobogásra vagy a madár dalára. Akkor a szavak felébresztenek majd valamit a Szívedben, amely felülmúl minden tudást.

(Anthony De Mello)

2010. július 25.

Azt a felebarátot szeresd, akivel együtt élsz, s aki terhedre van!



Azt a felebarátot szeresd, akivel együtt élsz, s aki terhedre van!

"Ma a legnagyobb bűn az emberek absztrakt szeretete, a személytelen szeretet azok iránt, akik valahol a távolban vannak. Olyan könnyű azokat az embereket szeretni, akiket nem ismerünk, akikkel sohasem találkozunk! Hisz akkor nincs szükségünk áldozat hozatalára, s emellett olyan elégedettek vagyunk magunkkal! Így csaljuk meg a lelkiismeretet. Nem! 
 Azt a felebarátot szeresd, akivel együtt élsz, s aki terhedre van!"

 (Tolsztoj)

2010. július 17.

Sírni



Füle Lajos:
 Sírni

Naponta a világon milliókat költenek arra, hogy az emberek nevessenek, pedig a legtöbbnek arra lenne szüksége, hogy sírjon.
Sírjon elfeledett, szívet megszaggató, megindító szomorúsággal, mint elveszett gyerek az élet úttalan, rémekkel teli dzsungelében. De ezt csak úgy lehet, ha rádöbben az ember, hogy végtelen az éj, hogy fojtogat a bűn, hogy semmi az erő és nincsen más kiút, csak sírni feltörő, Lélek szerinti zokogással, mint eltévedt gyerek; hogy Aki keres, megtaláljon.

SZERETNÉK ÉNEKELNI NÉKED



Füle Lajos: 
SZERETNÉK ÉNEKELNI NÉKED

Szeretnék énekelni Néked, Uram,
nyisd meg ajkamat,
hogy szent legyen mindig az ének,
amely szívemből felfakad.
Hadd zengjem, el,
hogy százszor áldott keresztednél ki megpihen,
hadd zengjem el,
hogy megtalált ott s békére lelt az én szívem.
Szeretném énekelni másnak hogy Néked énekelni jó,
hogy életünk bús lázadás csak,
míg el nem ér az égi Szó.
Azt zengeni, a Szót a Szódat,
mely életet adott nekem! Szeretnék énekelni
Rólad halálig engedelmesen.
Szeretnék énekelni Néked folyton,
ameddig itt leszek, szeretnék hangot adni,
szépet, mikor lelkemhez ér Kezed.