2012. január 21.

Lelki egészség



Lelki egészség

BELSŐ BIOLÓGIAI ÓRÁNK

Hánykor érdemes lefeküdnünk, hogy reggel kipihenten, „harcra készen” ébredjünk? Mikor fog igazán jól az agyunk, hogyan érdemes beosztani élet-, munka- és tanrendünket? A válaszadásban segít belső biológiai óránk ismerete.
Az emberi test egyik legfontosabb jelenségéről az utóbbi időben újabb és újabb hipotézisek láttak napvilágot. Ezek szerint a következőkben foglalható össze, hogy mi is történik bennünk éjjel és nappal, óráról órára.

Éjfél után egy óra: A legtöbb ember már körülbelül három órája alszik, és átjutott az alvás valamennyi fázisán. Következik az éber alvás, amikor könnyen felébredhetünk. Ilyenkor vagyunk a legérzékenyebbek a fájdalomra.

Két óra: A legtöbb belső szerv takarékosan működik. A máj viszont kihasználja e nyugalmi időt, és a szervezetből erőteljesen eltávolítja a mérgeket. Testünkben folyik a „nagymosás”. Ha még nem alszunk, feltétlenül kerüljük a kávé-, tea-, és (főleg) az alkoholfogyasztást. Ilyenkor legjobb egy pohár víz vagy tej.

Három óra: Testünk pihen. Ha kénytelenek vagyunk ébren tölteni az időt, koncentráljunk az elvégzendő feladatra. Ilyenkor legalacsonyabb a vérnyomásunk, leglassúbb a pulzusunk és légzésünk.

Négy óra: A vérnyomás még alacsony, és minimális mennyiségű vér áramlik az agyba. Ez a kritikus óra: ilyenkor hal meg a legtöbb ember. A test a lehető leglassúbb „járattal” dolgozik, azonban a hallás már élesedik, és a legcsekélyebb zaj is felébreszt.

Öt óra: A vese nyugalomban van, nem dolgozik. Már többszörösen átmentünk az alvás valamennyi fázisán: az éberalváson, az álmon, valamint az álom nélküli mélyalváson. Aki ilyenkor kel fel, egykettőre friss és élénk lesz.

Hat óra: Növekszik a vérnyomás, erősebben dobog a szív és a pulzus normálissá válik. Hiába szeretnénk tovább aludni, testünk már felébredt.

Hét óra: Ilyenkor rendkívül erős a test immunitása, jelentősen csökken a fertőzés veszélye vírusoktól és baktériumoktól.

Nyolc óra: A test kipihent, a máj megtisztította szervezetünket a mérgező anyagoktól. Semmi esetre se igyunk ilyenkor alkoholt, mert ez további súlyos megterhelést jelent a szervezetre.

Kilenc óra: Növekszik a pszichikai aktivitás, csökken a fájdalomérzet. A szív teljes ütemben dolgozik.

Tíz óra: Aktivitásunk fokozódik, „formában vagyunk”. Képesek lennénk sziklákat megmozgatni, hegyet elhordozni. Ez a lendület körülbelül délig tart. Aki ilyenkor kávé mellett üldögél és üres fecsegéssel csapja agyon az idejét, könnyelműen elpazarolja energiakészletét.

Tizenegy óra: Szívünk pszichikai aktivitásunknak megfelelően, ritmikusan dolgozik. Fel sem veszi a megterhelést.

Tizenkét óra: Bekövetkezik a pillanat, amikor minden belső tartalékunk, energiánk munkára vár. Kár már ilyenkor jóllaknunk, ajánlatos egy keveset várni az ebéddel.

Tizenhárom óra: A vese pihen, a vérbe kevesebb szőlőcukor kerül. Mögöttünk van a napi aktivitás első fázisa. Fáradtságot érzünk, pihenésre van szükségünk.

Tizennégy óra: Az energia csökken, és reakciónk lelassul. A huszonnégy órás ciklus második legmélyebb pontja ez.

Tizenöt óra: Közérzetünk javul. Érzékszerveink különösen jól működnek, kitűnő a szaglásunk, nagyszerűen meg tudjuk különböztetni az ízeket. Az ínyencek ilyenkor ülnek asztalhoz.

Tizenhat óra: A vérben növekszik a cukortartalom. Ez azonban normális dolog, nem jelent betegséget, mivel a cukorszint majd újra csökken.

Tizenhét óra: Teljesítményünk még kitűnő. A sportolók épp ilyenkor edzenek intenzíven.

Tizennyolc óra: Újra csökken a fájdalomérzet. Még kedvünk van a mozgásra, azonban pszichikai frissességünk fokozatosan csökken.

Tizenkilenc óra: Emelkedik a vérnyomásunk, pszichikailag bizonytalanok, idegesek vagyunk, még apróságokért is hajlamosak vagyunk a veszekedésre. Az allergiában szenvedők számára kedvezőtlen időpont. Néha a fejünk is megfájdul.

Húsz óra: Testsúlyunk eléri a napi maximumot és reakcióink rendkívül gyorsak. A gépkocsivezetők formában vannak, ilyenkor történik a legkevesebb baleset.

Huszonegy óra: Pszichikailag újra stabilizálódunk. Ez az időszak nagyon alkalmas arra, hogy a diákok megtanulják a leckéjüket vagy a színészek a szerepüket, mivel az emlékezet befogadóképessége este növekszik.

Huszonkét óra: A fehérvérsejtek száma mm2-ként öt-nyolcezerről tizenkettőre szaporodik. Emelkedik a testhőmérséklet.

Huszonhárom óra: Testünk már pihenésre készülődik, de folytatódik a sejtek megújulása.

Huszonnégy óra: Ha huszonkét órakor tértünk aludni, kellemesen tölthetjük az éjszakát. Testünk, agyunk megszabadul mindattól, ami felesleges.
                                              
10 TANÁCS AZ EGÉSZSÉGED ÉRDEKÉBEN

1.   Az indulatosság a szívet fáradttá teszi. Ezért ne légy indulatos, még felfortyanó sem, hanem gyakorold a türelmet.

2.   Az uralkodási vágy légszomjhoz és asztmához vezet. Ezért ne mindig te légy az első, hanem engedj mások kívánságainak, alkalmazkodj.

3.   Irigység az epének és a májnak a működését zavarja. Ezért gondolj azokra, akiknek kevesebbjük van, mint neked.

4.   Zsugoriság görcsösíti a beleket, az egoizmus a gyomrot. Ezért légy bőkezű.

5.   A féltékenység az ízületekben, izmokban salakot képez, a bőrt tisztátalanná teszi, zavarja a növekedést. Légy a háttérben.

6.   Szorongás és nyugtalanság a vesét és hólyagot megterhelik, ezért a te terhedet viseld nyugodtan.

7.   Lustaság zsírossá tesz. Ezért légy tevékeny, tarts mértéket az evésben és ivásban.

8.   Neked magadat kell legyőznöd, ezáltal te a betegségből az egészségbe megtalálod az utat.

9.   A betegség egy jel, hogy a te utad vagy a te elődeidé nem volt helyes.

10.        Segíts a te felebarátodon, és az Isten a barátod az égben és itt a Földön.

(Are Waerland)

2012. január 15.

"Ha dicsekednem kell, gyengeségeimmel fogok dicsekedni. "



2.Kor. 11,16-33



"Ha dicsekednem kell, gyengeségeimmel fogok dicsekedni. "

(30.v.) 


A hasznos, mint rossz példa? 



Keserűnek tűnik az apostol. De mégsem az. Mint amikor egy kabaréművész felfed egy visszás helyzetet, úgy rántja le Pál a leplet a hamis apostolokról, és összehasonlítja magát velük (17-21.versek). Apostoli tekintélyét támadták meg. Görögországban az emberek a szépségért és a pallérozott beszédért rajongtak. Pál bizonyára túlságosan egyszerű volt. Hamar elfelejtették azt, hogy az evangéliumot vitte, és ezért kockáztatta életét is. Sok áldozatot hozott. A hála még keresztyén körökben is ritka. Pál apostol ezen felül keményen ellenezte a már a gyülekezetben is megjelent laza erkölcsöt. Hogy van ez nálunk? Nem hallgatjuk-e szívesebben az uniformizált, remek prédikátort, aki nagyszerű show-t kínál, és szokatlant, mégis kellemeset mond? Nem inkább a "sztár-prédikátorokat" kívánjuk hallgatni, mint a kegyes, de "egyszerű" lelkészünket? Nem nézünk gyakran lekicsinylően idős nőtestvéreinkre, akik "nem csinálnak semmit", csak imádkoznak? Ilyenkor éppen azt nem vesszük észre, ami Istennek tetszik. 

Elgondolkodtató: Hogyan látjuk magunkat korinthusi levél tükrében? Milyen tanulságot vonunk le ebből? 

Ajánlott igeszakasz: Filippi 2,12-24.



FÉNYSUGARAK - 2008.

2012. január 11.

Boldog vagyok...



Losonczi Léna
Boldog vagyok...
(Máté 5,2-12)

Boldog vagyok, mert szememet
fel, a hegyekre emelem,
lábadnál hallva tanításod,
édes Megváltóm, Mesterem.
-------------------
Boldog vagyok, mert szegény lelkem
Általad gazdag lehetett,
boldog, ha bűnöm miatt sírok,
mert vigasztalást nyerhetek.

Boldog vagyok, ha a szívemben
alázat, csend és béke van,
boldog, ha embertársaimhoz
mindig szelíden szól szavam.

Boldog vagyok, mert szent Igédre
lelkem naponta éhezik,
s az igazságra szomjazó mind
- tudom - megelégíttetik.

Boldog vagyok, ha megbocsátok,
mert én is irgalmat nyerek,
boldog, mert megtisztított szívvel
meglátom majd Istenemet.

Boldog vagyok, mert megváltottként
békességre igyekezem,
és Jézus Krisztus érdeméért
gyermekének neveztetem.

Boldog vagyok, ha Őérette
háborúságot szenvedek,
ha kicsúfolnak és megvetnek
a hitemért az emberek.

Boldog vagyok, ha szidalmaznak,
ha gonoszt szólnak ellenem,
mert tudom - Jézus megígérte -,
a mennyországban lesz helyem.
----------------------
Boldog vagyok, ujjong a lelkem,
mert a jutalmam végtelen,
bőséges lesz ott fenn a mennyben,
hol dicsérhetem Istenem!

Forrás:
 Vetés és aratás című magazinból
48/3.számából

2012. január 1.




 "Én világosságul jöttem e világra, hogy senki ne maradjon a sötétségben, a ki én bennem hisz"
(János 12 : 46)