Lelki egészség
BELSŐ BIOLÓGIAI ÓRÁNK
Hánykor érdemes lefeküdnünk, hogy reggel kipihenten, „harcra készen” ébredjünk? Mikor fog igazán jól az agyunk, hogyan érdemes beosztani élet-, munka- és tanrendünket? A válaszadásban segít belső biológiai óránk ismerete.
Az emberi test egyik legfontosabb jelenségéről az utóbbi időben újabb és újabb hipotézisek láttak napvilágot. Ezek szerint a következőkben foglalható össze, hogy mi is történik bennünk éjjel és nappal, óráról órára.
Éjfél után egy óra: A legtöbb ember már körülbelül három órája alszik, és átjutott az alvás valamennyi fázisán. Következik az éber alvás, amikor könnyen felébredhetünk. Ilyenkor vagyunk a legérzékenyebbek a fájdalomra.
Két óra: A legtöbb belső szerv takarékosan működik. A máj viszont kihasználja e nyugalmi időt, és a szervezetből erőteljesen eltávolítja a mérgeket. Testünkben folyik a „nagymosás”. Ha még nem alszunk, feltétlenül kerüljük a kávé-, tea-, és (főleg) az alkoholfogyasztást. Ilyenkor legjobb egy pohár víz vagy tej.
Három óra: Testünk pihen. Ha kénytelenek vagyunk ébren tölteni az időt, koncentráljunk az elvégzendő feladatra. Ilyenkor legalacsonyabb a vérnyomásunk, leglassúbb a pulzusunk és légzésünk.
Négy óra: A vérnyomás még alacsony, és minimális mennyiségű vér áramlik az agyba. Ez a kritikus óra: ilyenkor hal meg a legtöbb ember. A test a lehető leglassúbb „járattal” dolgozik, azonban a hallás már élesedik, és a legcsekélyebb zaj is felébreszt.
Öt óra: A vese nyugalomban van, nem dolgozik. Már többszörösen átmentünk az alvás valamennyi fázisán: az éberalváson, az álmon, valamint az álom nélküli mélyalváson. Aki ilyenkor kel fel, egykettőre friss és élénk lesz.
Hat óra: Növekszik a vérnyomás, erősebben dobog a szív és a pulzus normálissá válik. Hiába szeretnénk tovább aludni, testünk már felébredt.
Hét óra: Ilyenkor rendkívül erős a test immunitása, jelentősen csökken a fertőzés veszélye vírusoktól és baktériumoktól.
Nyolc óra: A test kipihent, a máj megtisztította szervezetünket a mérgező anyagoktól. Semmi esetre se igyunk ilyenkor alkoholt, mert ez további súlyos megterhelést jelent a szervezetre.
Kilenc óra: Növekszik a pszichikai aktivitás, csökken a fájdalomérzet. A szív teljes ütemben dolgozik.
Tíz óra: Aktivitásunk fokozódik, „formában vagyunk”. Képesek lennénk sziklákat megmozgatni, hegyet elhordozni. Ez a lendület körülbelül délig tart. Aki ilyenkor kávé mellett üldögél és üres fecsegéssel csapja agyon az idejét, könnyelműen elpazarolja energiakészletét.
Tizenegy óra: Szívünk pszichikai aktivitásunknak megfelelően, ritmikusan dolgozik. Fel sem veszi a megterhelést.
Tizenkét óra: Bekövetkezik a pillanat, amikor minden belső tartalékunk, energiánk munkára vár. Kár már ilyenkor jóllaknunk, ajánlatos egy keveset várni az ebéddel.
Tizenhárom óra: A vese pihen, a vérbe kevesebb szőlőcukor kerül. Mögöttünk van a napi aktivitás első fázisa. Fáradtságot érzünk, pihenésre van szükségünk.
Tizennégy óra: Az energia csökken, és reakciónk lelassul. A huszonnégy órás ciklus második legmélyebb pontja ez.
Tizenöt óra: Közérzetünk javul. Érzékszerveink különösen jól működnek, kitűnő a szaglásunk, nagyszerűen meg tudjuk különböztetni az ízeket. Az ínyencek ilyenkor ülnek asztalhoz.
Tizenhat óra: A vérben növekszik a cukortartalom. Ez azonban normális dolog, nem jelent betegséget, mivel a cukorszint majd újra csökken.
Tizenhét óra: Teljesítményünk még kitűnő. A sportolók épp ilyenkor edzenek intenzíven.
Tizennyolc óra: Újra csökken a fájdalomérzet. Még kedvünk van a mozgásra, azonban pszichikai frissességünk fokozatosan csökken.
Tizenkilenc óra: Emelkedik a vérnyomásunk, pszichikailag bizonytalanok, idegesek vagyunk, még apróságokért is hajlamosak vagyunk a veszekedésre. Az allergiában szenvedők számára kedvezőtlen időpont. Néha a fejünk is megfájdul.
Húsz óra: Testsúlyunk eléri a napi maximumot és reakcióink rendkívül gyorsak. A gépkocsivezetők formában vannak, ilyenkor történik a legkevesebb baleset.
Huszonegy óra: Pszichikailag újra stabilizálódunk. Ez az időszak nagyon alkalmas arra, hogy a diákok megtanulják a leckéjüket vagy a színészek a szerepüket, mivel az emlékezet befogadóképessége este növekszik.
Huszonkét óra: A fehérvérsejtek száma mm2-ként öt-nyolcezerről tizenkettőre szaporodik. Emelkedik a testhőmérséklet.
Huszonhárom óra: Testünk már pihenésre készülődik, de folytatódik a sejtek megújulása.
Huszonnégy óra: Ha huszonkét órakor tértünk aludni, kellemesen tölthetjük az éjszakát. Testünk, agyunk megszabadul mindattól, ami felesleges.
10 TANÁCS AZ EGÉSZSÉGED ÉRDEKÉBEN
1. Az indulatosság a szívet fáradttá teszi. Ezért ne légy indulatos, még felfortyanó sem, hanem gyakorold a türelmet.
2. Az uralkodási vágy légszomjhoz és asztmához vezet. Ezért ne mindig te légy az első, hanem engedj mások kívánságainak, alkalmazkodj.
3. Irigység az epének és a májnak a működését zavarja. Ezért gondolj azokra, akiknek kevesebbjük van, mint neked.
4. Zsugoriság görcsösíti a beleket, az egoizmus a gyomrot. Ezért légy bőkezű.
5. A féltékenység az ízületekben, izmokban salakot képez, a bőrt tisztátalanná teszi, zavarja a növekedést. Légy a háttérben.
6. Szorongás és nyugtalanság a vesét és hólyagot megterhelik, ezért a te terhedet viseld nyugodtan.
7. Lustaság zsírossá tesz. Ezért légy tevékeny, tarts mértéket az evésben és ivásban.
8. Neked magadat kell legyőznöd, ezáltal te a betegségből az egészségbe megtalálod az utat.
9. A betegség egy jel, hogy a te utad vagy a te elődeidé nem volt helyes.
10. Segíts a te felebarátodon, és az Isten a barátod az égben és itt a Földön.
(Are Waerland)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése